İş Güvenliği Ayakkabısı (bot) Bilgi Paylaşımı

- Apr 06, 2019-


(1) Ayak koruyucu ayakkabılar. Temelde nesnelerin ayak ve ayak parmaklarına zarar vermemesi için. Ağır yükler taşırken ya da malzemeleri yüklerken ve boşaltırken haddeleme silindirleri, ayağa vuran ağır borular ya da yanlışlıkla keskin metal plakaları tekmeleyen. Ayakkabının ön kafası, iyi darbe dayanımı, yüksek mukavemet ve hafif ağırlığı olan metal bir malzeme ile kaplanmıştır. Dayanıklılığı ve darbe dayanımı test edilmeli ve standart kullanılabilir. İşin ağırlığına göre farklı güçlerde emniyet ayakkabıları seçerken dikkatli olun.


(2) Yalıtımlı ayakkabılar. Yalıtımlı pabuçların rolü, elektrik çarpması riskini en aza indirmektir. Elektrik çarpması uygulandığında akım temas noktası üzerinden insan vücudundan toprağa aktığı için, sadece yalıtılmış eldivenler değil, aynı zamanda yalıtımlı ayakkabılar da elektrik işleri için gereklidir. Basınç aralığına göre, çalışma aralığına göre seçilmesi gereken 20kV, 6kV ve 5kV'lık birkaç çeşit yalıtılmış ayakkabı vardır. Yalıtımlı ayakkabılar sık sık kontrol edilmeli ve korunmalıdır. Islak veya yıpranmışlarsa korunmazlar.


(3) Anti-statik ve iletken ayakkabılar. Anti-statik ayakkabılar, insan vücudundaki statik elektrikten kaynaklanan kazaları önlemek ve 220V güç frekanslı kapasitör ekipmanının neden olduğu insan vücuduna yanlışlıkla elektrik çarpmasını önlemek için uygundur. İletken ayakkabılar, insan statik elektriğine daha duyarlı olan yangın veya patlama olabileceği yerlerde kullanılır. Bu ayakkabıların bazıları güvenlik ayakkabıları ve anti-statik veya iletken tabanı olan lastik ayakkabılardır. Tüm ayakkabı sürtünme ve yangın ihtimalini azaltmak için metal kullanmaz. Ayakkabı başlangıçtan itibaren direnç açısından test edilmiştir. Daha sonra, ayakkabının maksimum direncinin izin verilen değeri aşmaması için periyodik olarak test edilir.


(4) Çelik yapımı ayakkabılar ve ayakkabı örtüleri. Bu ayakkabılara ayrıca ayakların yanmasını önlemek için tekerlek ayakkabısı adı verilir. Bu ayakkabılar basınca dayanıklıdır ve yakılması kolay değildir. Üst kısmı yağ emdirilmiş inek derisi ve kanvas kakma deriden yapılmıştır. Tabanlar lastik kaplı inek derisinden yapılmıştır. Erimiş metal sıçrayan sıvının haşlanmasını önlemek için, yüksek belin çıkarılması kolaydır. Ayakkabı örtüsü ve pantolon bacakları da ayakkabı örtüsü ile kaplanabilir ve ayakkabı örtüsü çoğunlukla kanvas, asbest ve alüminyum filmden yapılır.


(5) Lastik çizmeler. Kullanımına göre, asit önleyici botlar, su geçirmez botlar ve yağ geçirmez ayakkabılar var. Aside dayanıklı ve alkali dirençli botlar, zeminin asit ve alkali ile diğer aşındırıcı sıvılara sahip olduğu yerler için uygundur. Asit ve alkaliye dayanıklı kauçuktan yapılmışlardır ve ayrıca pantolon ve botlarla birlikte anti-asit ve alkali pantolon botları vardır. Su geçirmez botlar yer altı suyu veya sıçraması için kullanılır. Temel malzemeler kauçuk, madenci su geçirmez botlar, su ürünleri için özel botlar ve nakledilen botlardır. Yağa dayanıklı ayakkabılar, zemin üzerinde yağlı çalışma için, kauçuk veya polietilen plastikten yapılmış ve bot ve ayakkabılara sahip.


(6) Soğuk geçirmez ayakkabılar. Soğuk ve düşük sıcaklıktaki ortamlarda giymek için uygundur. Pamuklu ayakkabısı, kürk botu ve keçe botu vb. Vardır. İyi bir ısı yalıtım performansı vardır.