Anti-Statik Koruyucu Ayakkabılar ve İletken Ayakkabılar Arasındaki Fark

- Jan 30, 2019-

Antistatik koruyucu ayakkabılar, insan vücudunun statik elektrik birikimini ortadan kaldırabilen ve güç kaynağının 250V altındaki elektrik çarpmasını önleyen koruyucu ayakkabılardır. İletken ayakkabılar iyi elektrik iletkenliğine sahiptir ve kısa sürede statik elektrik birikimini ortadan kaldırır. Sadece elektrik çarpması tehlikesi olmayan koruyucu ayakkabılar için kullanılabilirler. Bu, statik önleyici koruyucu ayakkabılardan önemli bir farktır.


1. Anti-statik koruyucu ayakkabılar ve iletken ayakkabılar, insan vücudundaki statik birikimi önleme fonksiyonuna sahiptir ve yanıcı ve patlayıcı çalışma alanlarında kullanılabilir. Ancak iki fark, anti-statik koruyucu ayakkabıların 250V altındaki güç kaynaklarından kaynaklanan elektrik çarpmasını da önleyebileceği ve iletken ayakkabıların elektrik çarpması olan tehlikeli yerlerde kullanılamadığıdır.

2. Anti-statik koruyucu ayakkabı direnci değeri: 100kΩ ~ 1000MΩ İletken ayakkabı direnci değeri: 100kΩ'dan az

3. Antistatik koruyucu ayakkabıların elektrik çarpmasını önleme işlevi olsa da, yalıtımlı ayakkabı olarak kullanılmasına izin verilmez.

4. Anti-statik koruyucu ayakkabılar ve iletken malzemeler, yalıtımlı yün çorapları ve yalıtımlı tabanlıklarla aynı anda giyilmemelidir.

5. Antistatik koruyucu pabuçların kullanıldığı yer antistatik bir zemin olmalı ve iletken pabuçların kullanıldığı yer elektriksel olarak iletken bir zemin olmalıdır.

6. Antistatik koruyucu ayakkabılar, antistatik giysilerle birlikte kullanılmalıdır.

7. Aşınma sürecinde anti-statik koruyucu ayakkabılar ve iletken ayakkabılar, genellikle 200 saatten fazla olmamak üzere, ayakkabının direnci bir kez test edilmelidir, eğer direnç belirtilen aralıkta değilse, anti-statik olarak kullanılamaz. koruyucu ayakkabılar veya iletken ayakkabılar.